Studia medyczne to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez maturzystów – każdego roku o jedno miejsce ubiega się co najmniej kilkanaście osób. I trudno się temu dziwić, gdyż zawód lekarza (a także dentysty, fizjoterapeuty czy farmaceuty) jest nie tylko niezwykle ciekawy, ale także bardzo poszukiwany. Jak wyglądają takie studia?

Uczelnie medyczne

Studia medyczne (bardzo szeroko rozumiane) można ukończyć na co najmniej kilku uczelniach – w zależności od konkretnej specjalizacji. Co warte podkreślenia – kierunek lekarski, lekarsko – dentystyczny, analitykę medyczną oraz farmację można studiować jedynie na Uniwersytetach Medycznych, które są placówkami państwowymi. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z pozostałymi kierunkami medycznymi (na przykład pielęgniarstwo, dietetyka czy ratownictwo medyczne), które są oferowane także przez uczelnie prywatne. Zdecydowanie najtrudniej dostać się na trzy kierunki: lekarski, lekarsko – dentystyczny i farmację (w tym przypadku wymagane jest zdanie egzaminu maturalnego z biologii i chemii na rozszerzonym poziomie). Znacznie łatwiej jest w przypadku pozostałych kierunków – jednak tutaj decydują wymagania poszczególnych uczelni i wydziałów. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż studia medyczne są niezwykle wymagające.

Czas trwania studiów medycznych

Czas trwania studiów medycznych jest uzależniony od wybranego kierunku. Najdłużej trwa nauka na kierunku lekarskim (sześć lat), farmacji (5,5 roku) oraz lekarsko – dentystycznym, analityce medycznej i fizjoterapii (po 5 lat). Wszystkie pozostałe kierunki medyczne są podzielone na studia I i II stopnia, które trwają odpowiednio 3 i 2 lata. Jednak same studia to zdecydowanie za mało, aby zostać pełnoprawnym członkiem społeczności medycznej. Każdy przyszły adept medycyny musi dodatkowo zaliczyć staż, a w przypadku kierunku lekarskiego – także specjalizację. To oczywiście nie wszystko. Tak naprawdę zawody medyczne wymagają nauki przez całe życie. W tym zawodzie nie wolno zaniechać ciągłego doszkalania.

Ile kosztują studia medyczne

Koszt studiów medycznych jest uzależniony od kierunku i uczelni. W najlepszej sytuacji są studenci studiów dziennych, którzy nie ponoszą opłat za naukę (jednak jest to tylko niewielki odsetek wszystkich chętnych). Osoby chcące podjąć naukę w trybie niestacjonarnym muszą przygotować się na spory wydatek. Najdroższe są kierunki najbardziej oblegane – za rok nauki na farmacji bądź kierunku lekarskim i lekarsko – dentystycznym należy zapłacić około 30 – 35 tysięcy złotych. W przypadku pozostałych specjalizacji koszty są sporo niższe, ale też wynoszą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.Tak wysokie ceny studiów są związane z ich specyfiką i koniecznością wykorzystywania drogich sprzętów, urządzeń i materiałów.

Studia medyczne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jednym z powodów jest to, iż po ich ukończeniu zazwyczaj nie ma problemów ze znalezieniem pracy. A biorąc pod uwagę rosnący niedobór przedstawicieli zawodów medycznych, to można przypuszczać, iż w najbliższym czasie ilość chętnych na kierunki medycznie będzie jeszcze większa.

Źródło:
http://edukacja-wyzsza.pl/jak-wygladaja-studia-medyczne/

Advertisements